Kallender 2018!


Datum 2018!

TÄVLINGAR M.M. I ABBORRESJÖN ÅR 2018.
PREMIÄR 1 Maj!! (se baksidan)
Klubbmästerskap i spinnfiske lördag 12 maj

Klubbmästerskapet genomförs lördagen den 12 maj kl.09.00-12.00 Samling vid grillplatsen kl.08.45. Priser,varmkorv, öl eller läsk.

Röj- och städdag, lördag 26 maj
Röjning och upprensning kring sjön samt översyn av bryggor mm.
Medtag gärna sekatör, röjsax eller röjsåg.
Samling kl. 09.00- ca.12.00. Vi bjuder på varmkorv, öl eller läsk.

Röj- och städkväll, måndag 3 september
Röjning och upprensning kring sjön samt översyn av bryggor mm.
Medtag gärna sekatör, röjsax eller röjsåg.
Samling kl. 17.30- ca 20.00. Vi bjuder på lite fika.

Klubbmästerskap i flugfiske, lördag 27 oktober
Klubbmästerskapet genomförs lördagen den 27 oktober, kl.09.00-12.00. Samling vid grillplatsen kl.08.45. Priser, varmkorv, öl eller läsk.


Klubbmästerskap i pimpelfiske.

Klubbmästerskapet i pimpelfiske genomförs en lördag under vintern, om godtagbar is finns, information läggs iså fall ut på hemsidan.
OBS! UNDER TÄVLINGSDAGARNA ÄR FISKE TILLÅTET ENDAST FÖR MEDLEMMAR SOM DELTAGER I TÄVLINGEN.
Vi hoppas att så många som möjligt av våra medlemmar deltar i våra aktiviteter. Det är alltid trevligt när vi träffas vid sjön!!
Vi förväntar oss också att man som medlem dyker upp på minst en av de inplanerade röj- och städtillfällena samt att alla medlemmar däremellan hjälper till att hålla god ordning vid vår fina Abborresjö
/ABBORRESJÖKOMMITTEN.






Datum 2017

Styrelsemöten/arbetsmöten:

 

Knaggelid:

Röjning!
Grupp 1 22/4
Mattias Wahlfried* Magnus Jurvin Ulf Måbrink Thomas Andersson Simon Karlsson Vello Plado Örjan Olofsson

Grupp 2 27/5
Patrik Erixon Jonny Karlsson Kenneth Karlsson Ted Bergdahl Alexios Moldovanis Henrik Larsson Magnus Augustinsson

Grupp 3 17/6
Rolf Danielsson* Per Ingvarsson Bo Eriksson Lars-Göran Nilsson Per-Henrik Hansen Daniel Andersson Richard Mattsson

Grupp 4 22/7
Patrik Erixon Martin Petersson Robin Nilsson Lennart Davidsson Christer Davidsson Tomas Jönsson Göte Lindberg

Grupp 5 19/8
Daniel Krejic* Simon Fredriksson Hans-Åke Löfberg Benny Erleus Markus Lindberg Patrik Sander Eva Stanlysson

Grupp 6 16/9
Thomas Björk* Hannu Lahdenperä Roger Svensson Rodrigo Castillo Nigel Griffiths Mattias Johannesson


Abborresjön:

TÄVLINGAR M.M. I ABBORRESJÖN ÅR 2017.
Röj- och städdag, lördag 22 april Röjning och upprensning kring sjön samt översyn av bryggor mm.Medtag gärna sekatör, röjsax eller röjsåg.
Samling kl. 09.00- ca.12.00. Vi bjuder på varmkorv, öl eller läsk.

PREMIÄR 1 Maj!!

Klubbmästerskap i spinnfiske lördag 13 maj Klubbmästerskapet genomförs lördagen den 13 maj kl.09.00-12.00 Samling vid grillplatsen kl.08.45. Priser,varmkorv,öl eller läsk.

Klubbmästerskap i flugfiske, lördag 14 oktober

Klubbmästerskapet genomförs lördagen den 15 oktober, kl.09.00-12.00. Samling vid grillplatsen kl.08.45. Priser, varmkorv, öl eller läsk.

Röj- och städkväll, måndag 4 september Röjning och upprensning kring sjön samt översyn av bryggor mm. Medtag gärna sekatör, röjsax eller röjsåg.
Samling kl. 17.30- ca 20.00. Vi bjuder på lite fika.

Klubbmästerskap i pimpelfiske. Klubbmästerskapet i pimpelfiske genomförs en lördag under vintern, om godtagbar is finns, information läggs iså fall ut på hemsidan.


OBS! UNDER TÄVLINGSDAGARNA ÄR FISKE TILLÅTET ENDAST FÖR MEDLEMMAR SOM DELTAGER I TÄVLINGEN.
Vi hoppas att så många som möjligt av våra medlemmar deltar i våra aktiviteter. Det är alltid trevligt när vi träffas vid sjön!! Vi förväntar oss också att man som medlem dyker upp på minst en av de inplanerade röj- och städtillfällena samt att alla medlemmar däremellan hjälper till att hålla god ordning vid vår fina Abborresjö

/ABBORRESJÖKOMMITTEN.